Farská louka je travnatým prostranstvím rozprostírajícím se východně od kostela sv.Filipa a Jakuba za ulicí Osvoboditelů. Jeho nepravidelný tvar od severu ohraničuje objekt Městského divadla, od jihu…
Smírčí kříž v Bystřici pod Hostýnem není zcela typickou památkou svého druhu. Jedná se sice v podstatě o kamenný kříž smírčího typu, ale ten je spíše pomníkem obětí napoleonských válek. Na ramenou…
Má 14 zastavení v podobě výklenkových kapliček, jenž byly do hřbitovní zdi vestavěny v roce 1828. Jejich niky pak vyplnily výjevy z poslední Kristovy cesty namalované na plechu. Místní věřící sami…
Od městského hřbitova s kaplí sv.Anny je hezký výhled na tři největší kelčské dominanty. Vlevo na kopci se vypíná zámek, naproti na klesajícím hřebeni se bělá historizující budova školy a úplně…
Stojí u hlavní silnicí před ohradní zdí městského hřbitova na jižním okraji Kelče. Sakrální klasicistní stavbička byla zbudována na čtvercovém půdorysu. V čelní stěně je k silnici obrácen půlkruhově…
Soustava rybníků napájených vodou Juhyně je v řadě za sebou položena v údolí říčky jižně od města. Území s vodními plochami se – ohraničeno na severu tokem Juhyně a jižně pak Mlýnským náhonem, táhne…
Kromě vesnické památkové zóny se v místní části Huslenek – v Kychové, už žádná státem chráněná pamětihodnost nenachází. Což ale neznamená, že tu nejsou k vidění další zajímavosti. Po prohlídce shluku…
Vlastně jsem se u nich ocitnul naprosto neplánovaně a stejně tak bylo setkání s Juhyní jakožto říčkou vlastně mé úplně první, protože v Rajnochovicích, které naopak dost dobře znám, je ještě pouhým,…
Huslenky se od obce Hovězí (kvůli sporu o tom, kde bude stát nová škola) osamostatnily roku 1949. V té době měly 2 388 obyvatel žijících nejen v hlavní jejich části u evangelického kostela a silnice…
Vesnice ležící 2.5 km jižně od městečka Kelč je dnes jeho místní částí, v níž žije 170 obyvatel. V dávné minulosti se její název několikrát změnil – před koncem 16.století bývala Lhotou Záhumní, před…