Expozice představuje celkem 8 historických dioramat, hlavních životních okamžiků velmože Mojslava, jehož pozůstatky byly nalezeny přímo v areálu Památníku.
VíceZemědělské usedlosti, památky lidového stavitelství přibližují obydlí s patrovou komorou, expozicí rybářství a praní prádla, v traktu dvora jsou chlévy a další stavby – stodoly, sušírna ovoce, udírna, včelín, vahadlová a roubená studna, polní kříž.
VíceNová expozice vsetínského muzea věnuje pozornost nejstarším muzejním sbírkám, významným výstavním událostem, které koncem 19. století podnítily i na Valašsku národní sběratelskou aktivitu a vzdává hold osobnostem, jejichž zásluhou muzeum ve Vsetíně vzniklo a úspěšně se dále rozvíjelo. První ojedinělé sběry nadšených dobrovolníků umožnily už v osmdesátých letech 19. století lépe poznat život, kulturu a tradice místních obyvatel, jejich řemeslné dovednosti, včetně přírodního bohatství zdejšího dosud nepoznaného kraje, a přilákat zde nové cestovatele, umělce i podnikatele v nejrůznějších průmyslových oborech. První výstavní projekty zkrátka pomohly, spolu s dalšími aktivitami, otevřít světu brány na Valašsko.
VíceExpozice je věnována historii lidových bouří na Vsetínsku v 17. a 18. století. Historické exponáty a památky dokládají rozsáhlý a významný odboj neohrožených obyvatel moravsko-uherského pomezí proti katolické vrchnosti v průběhu let 1620–1644. Po boku protihabsburské domácí i cizí reformační šlechty vedli Valaši otevřený i skrytý boj „Ve jménu Boha a vlasti“ především za zachování svého náboženského cítění, proti neúnosným feudálním povinnostem a za získání svobody samotné.
VíceHistorie Valašského Meziříčí v zrcadle starých knih, rukopisů a dokumentů.
Více