Úvodní strana > Aktuality > Změny ve veřejné dopravě

Změny ve veřejné dopravě

Veřejná doprava v kraji dozná změn

Každoročně dochází v prosinci ke změně jízdních řádů. Hlavní změnou ve Zlínském kraji však bude zavedení nového tarifního systému. Starostové obcí však doposud nemají v této situaci poněkud jasno. Zjištění faktického stavu bylo mimo jiné náplní schůzky zástupců Krajského předsednictva Sdružení místních samospráv České republiky (SMS ČR) – Mgr. Elišky Olšákové, Mgr. Tomáše Chmely a Josefa Zichy, s náměstkem hejtmana pro dopravu, Ing, Pavlem Botkem. Náměstek Botek se zavázal, že všem obcím budou co nejdříve zaslány platné jízdní řády a do každé domácnosti by měly být doručeny přehledné letáčky se základními informacemi.

SMS ČR Zlínského kraje iniciovalo schůzku mezi Správou železniční dopravní cesty (SŽDC), Zlínským krajem a starosty, kteří na svém území mají železniční stanice v majetku SŽDC, která se uskuteční v úterý 26. listopadu 2019.

CENÍK

Díky novému tarifnímu systému cestující výrazně ušetří. Ceník jízdného bude určovat Zlínský kraj a bude nastaven jednotně pro autobusovou a železniční dopravu - k pevné nástupní sazbě 9 korun se připočte za každý kilometr na trase koruna. Například za cestu dlouhou 20 kilometrů zaplatí cestující 29 korun. Jelikož v rámci kraje nebude zaveden integrovaný systém dopravy, budou si muset cestující kupovat jízdenky zvlášť u autobusů i u vlaků.  Ceník je stanoven na úrovni IN25 - oproti současným cenám základního jízdného u Českých drah budou ceny v rámci nového tarifu Zlínského kraje nižší o celou čtvrtinu.

AUTOBUSY

Veřejná osobní linková doprava bude zajištěna následujícími dopravci:

• KRODOS BUS a.s. – provozující veřejnou osobní linkovou dopravu v provozní oblasti Kroměříž

• ČSAD BUS Uherské Hradiště a.s. - provozující veřejnou osobní linkovou dopravu v provozní oblasti Uherské Hradiště

• ARRIVA MORAVA a.s. - provozující veřejnou osobní linkovou dopravu červenými autobusy v provozní oblasti Valašské Klobouky

• ČSAD Vsetín a.s. - provozující veřejnou osobní linkovou dopravu v provozních oblastech Valašské Meziříčí, Vsetín a Zlín

Jízdní řády autobusové dopravy nebudou měněny.

V autobusové dopravě bude krajský tarif platit u všech linek a zároveň také u spojů za hranice kraje, kterých je kraj objednavatelem. V autobusové dopravě nebudou k dispozici časové jízdenky a ani přestupné jízdenky, tzn., že u přestupů si cestující bude muset koupit stále dvě jízdenky jako doposud.

V autobusech bohužel nebude možné platit platebními kartami, elektronické peněženky budou moci být stále využívány, tzn. o nahrané peníze na kartách cestující nepřijdou a budou je moci dále využívat.

Výjimka je u dopravce ARRIVA MORAVA, který bude zajišťovat dopravu červenými autobusy v oblasti Valašské Klobouky. Z důvodu modernějšího odbavovacího zařízení u autobusového dopravce bude třeba pořídit si ještě jednu odbavovací elektronickou peněženku (plastovou kartu). Pokud budou cestující používat jen a pouze autobusy ARRIVy, stačí jim pouze tato karta. Pokud budou přestupovat na autobusy jiných dopravců (ČSAD Vsetín, ČSAD BUS Uherské Hradiště, KRODOS BUS), budou muset mít karty dvě. Prodej karet bude zabezpečovat ARRIVA na infocentrech měst (např. Slavičín, V. Klobouky a Luhačovice a na nádražích, kde má ARRIVA pokladnu, tj. Horní Lideč, Brumov-Bylnice a Luhačovice). Karta by měla být za zálohu 100 Kč (zahájení prodeje se předpokládá od 9. 12. 2019).

VLAKY

Veřejná osobní železniční doprava bude zajištěna:

• ARRIVA vlaky s.r.o. - provozující veřejnou železniční dopravu na tratích 280, 281, 282, 283, 300, 340, 341 (vlak ARRIVA EXPRESS z Nitry do Prahy není součástí krajského tarifu)

• České dráhy, a.s. - provozující veřejnou železniční dopravu na tratích 280, 281, 300, 303, 305, 323, 330, 331, 340, 341

Tarif v rámci kraje bude platný ve všech osobních a spěšných vlacích v kraji a třech vybraných tratích (č. 303 do stanice Kojetín, č. 330 do stanice Moravský Písek a č. 340 do stanice Veselí nad Moravou). Zde bude jedno zda cestující využijí služeb Českých drah nebo ARRIVY – jízdenka bude přestupná a platná u obou dopravců.

Ve vlakové dopravě nebudou nově cestujícím ve vlacích ČD na území Zlínského kraje již platit karty IN25 či IN 50. Na cestách mimo Zlínský kraj budou však tyto karty, stejně jako karty IN 100 a IN Business platné beze změn. Karty IN25 a IN 50 budou moci cestující na pokladnách ČD vrátit nebo je mohou využívat mimo hranice kraje.

Pro cesty ve vyšších třídách Českých drah (rychlíky, expresy, InterCity aj.) nebo při cestách mimo hranice kraje budou nadále platit pouze jízdenky Českých drah dle svého tarifu. Tzn. pokud cestující pojede mimo hranice kraje, bude mu prodána jízdenka buď do posledního zastávky na trati na území Zlínského kraje, nebo do místa, kde bude cestující přestupovat na navazující spoj.

Jízdenky na vlak se budou prodávat přímo na nádražích. Kde pokladna nebude či bude zavřená, si cestující koupí lístek přímo u průvodčího (bez doplatku). Jízdenky na vlak se přestanou prodávat v obcích Halenkov, Jablůnka, Kunovice-Loučka, Lhotka nad Bečvou, Osíčko, Valašská Polanka a na zastávce Zlín-Malenovice. Dalších šest pokladen ČD zavřou proto, že je na některých tratích vystřídá ARRIVA. Krajské jízdenky bude ARRIVA prodávat ve stanicích Vsetín, Horní Lideč, Bylnice, Luhačovice, Uherský Brod, Kunovice a Uherské Hradiště.

Cestování se společnostmi RegioJet či Leo Express a ARRIVA EXPRESS (ve směru Nitra – Praha) se tarify Zlínského kraje nijak nedotknou.

Pro lidi, kteří jezdí vlakem často, budou v rámci krajského tarifu k dispozici 7denní a 30denní časové jízdenky.

Hlášení místního rozhlasu

6.4 svoz tříděného odpadu-plasty

Neděle Jasno 14/0 °C
Pondělí Jasno 15/4 °C