Úvodní strana > Aktuality > Místní akční skupiny pomáhají

Místní akční skupiny pomáhají

Místní akční skupiny pomáhají zkvalitnit život na venkově

Zlepšení kvality života obyvatel na venkově, propojování místních aktérů, získávání a rozdělování dotačních prostředků i podpora turistického ruchu v regionu je cílem Místních akčních skupin (MAS). S jejich pomocí se opravovaly kulturní domy, místní komunikace nebo modernizovala zemědělská technika. Nově se budou podílet na budování rodinných a komunitních center, budou podporovat školská zařízení, agroturistiku nebo regionální výrobu.

„Místní akční skupiny ale nevznikly primárně jen kvůli finančním prostředkům, které mohou rozdělovat – to je přidaná hodnota,“ říká předseda Národní sítě Místní akční skupiny ČR Václav Pošmurný. Motivací pro jejich založení je podle něj především snaha spojit partnery v regionu. MAS se pak pro ně stávají mentorem, který je vede celým procesem – poskytuje jim poradenský servis, konzultace při psaní projektů, pomáhá s jejich realizaci i zajištěním udržitelnosti, ale především je propojuje.

MAS je nezávislým společenstvím občanů, neziskových organizací, soukromé podnikatelské sféry a veřejné správy (obcí, svazků obcí a státních institucí). V rámci svých aktivit vytváří strategii rozvoje, která definuje směry, jimiž by se měl daný region vydat. Naplňovat tuto strategii se pak daří díky partnerství a spolupráci aktivních jedinců a subjektů sdružených v rámci Místní akční skupiny..

V současnosti je počet Místních akčních skupin 180, a to v územní působnosti 5 873 obcí, v nichž žije 6,1 milionu obyvatel, což je 58 procent populace České republiky. Jejich činnost je financována z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), členských příspěvků, půjčkami, granty a úvěry krajů nebo výnosy organizace, které Místní akční skupiny poskytují.

Na našem území je aktivní Místní akční skupina Vizovicko a Slušovicko, která sídlí na městském úřadě ve Vizovicích. Pokud se o nás chcete dozvědět více, nebo se stát naším členem, navštivte internetové stránky www.masvas.cz.

Úterý Oblačno až zataženo s občasným deštěm 4/0 °C
Středa Oblačno 8/3 °C